Activities Schedule

MONDAY

  • 10:00-4:00 am   Snooker & Pool-Daily  Morris Jenson
  • 11:00-12:30 am  Ladies Choir (Upstairs)   Ola Sage     
  • 11:30-6:00 pm   Texas Hold-em Tournament – Multi purpose room Jim Fane
  • 1:00-4:00 pm     Bridge (upstairs, no partners)  P.J. Barnes
  • 4:15-5:15 pm       Chair and Yoga on the mat – beginners welcome – upstairs Patricia Louis
  • 6:40 pm               Bingo   Murray Schafer 

TUESDAY

  • 10:30-12:00 pm   Men’s Choir (Upstairs)        Hugh Morrison
  • 10:00-4:00 pm    Snooker & Pool-Daily       Morris Jenson
  • 9:15-10:30 am     Line Dancing                         Lucy Fry
  • 11:00-12:00pm    Fun with Body Moves         Julie Neal, L. Lambert
  • 12:45-3:00 pm     Carpet Bowling (downstairs)   Hazel  Maron
  • 1:00-3:00 pm       Table Tennis (upstairs)       Walter Wachs
  • 3:00-4:00 pm       Ballroom Dance (downstairs)  Jeff Ratcliff
  • 3:00-4:00 pm       Breath, Stretch, Balance exercise program multi purpose rm. Carol Fyfe-Wilson
  • 6:30-9:00 pm       Pairs Bridge (upstairs)        Sheila Charette

WEDNESDAY

  • 10:00-11:30 am      Tai Chi (upstairs) – Anne Groves
  • 10:30-12:300 pm  Darts (Multi-Purpose Room)
  • 9:30-12:00 pm     Muffins and Coffee (downstairs) none on the 3rd Wednesday
  • 11:30-6:00 pm     Texas Hold-em Tournament – Multi purpose room Jim Fane
  • 1:00-4:00 pm       Duplicate Bridge (upstairs, partners)  Keith Thorpe
  • 3:15-4:15 pm         Yoga (downstairs)   Jo Kelly 
  • 5:45-6:45 pm        Kick Boxing Chrissy Kempie
  • 7:00 – 8:00pm     Jam Sessions (Bring your own instrument) Leo Moreau

THURSDAY

  • 9:00-12.30 pm    Mah Jongg, (upstairs) Bill Boreham
  • 10:00-11:00 pm   Show Dancing (downstairs)  Jo Kelly
  • 11:15-12:15  pm    Breath Stretch, Balance exercise program downstairs  Carol Fyfe-Wilson
  • 1:00-3:00 pm      Table Tennis (upstairs)   Walter Wachs
  • 3:00-5:00 pm      Creative Writing (Chemainus Scribes)  Richard FieTz
  • 2:00-4:00 pm      Scottish Country Dancing (downstairs)   Susan Lumholst Smith
  • 5:00- 6:00            Ballroom Dance (downstairs)  Jeff Ratcliff
  • 6:30- 8:30            Pottery Class (multi purpose room)   Peggy Hickling

FRIDAY

  • 9:30-12:00 pm    Muffin and Coffee (downstairs)   
  • 10:00-11:30         Musical Theatre Dance & Tap (upstairs)  Cathy Schmidt
  • 12:45-3:00 pm    Carpet Bowling   Hazel Maron
  • 1:00-4:00 pm      Pairs Bridge (upstairs)  P.J. Barnes
  • 3:15-4:15               Yoga  (downstairs)    Jo Kelly

SATURDAY

  • 10:00-12:00 pm  Table Tennis (upstairs)   Walter Wachs 
  • 12:00-6:00  pm    Texas Hold-em drop in  (Multi-Purpose Room)  Walter Wachs
  • 1:00-4:00 pm      Cribbage (upstairs) 2nd & 4th Saturdays    Hazel Maron
  • 5:00-8:30 pm      Birthday Party every 3rd Saturday (potluck)  Keith Falconer

SUNDAY

  • 1:00-3:00 pm    Table Tennis (upstairs)   Walter Wachs 

 

Comments are closed.